Search

Alpin klyvetur i Alpene – Aiguille du Tour

Pinakkel like nedenfor sørtoppen til Aigulle du Tour (2542 moh).
Alpine turer · Bretur · Ryggtravers Mont Blanc-massivet · Alpene · 9 min lesetid

Aiguille du Tour (3.542 moh) er en av de mest populære alpine bestigningene i den nordligste delen av Mont Blanc-massivet — et flott og tilgjengelig fjell med klyving, brekryssing og formidabel utsikt. Fra Refuge Albert Premier er det en todagerstur som kombinerer et av Alpenes mest spektakulære hyttebesøk med en bred og luftig nordrygge til topps.

Tinderangel.no logo
TINDERANGEL.NO På tur over fjell, vidde og i alpint terreng
admin@tinderangel.no

Mont Blanc-massivet er Vest-Europas høyeste og mest dramatiske fjellmassiv — en konsentrasjon av alpine tinder, store breer og tekniske klatreruter som ikke har sidestykke på kontinentet. I den nordligste delen av massivet, like ved grensen mellom Frankrike og Sveits, markerer Aiguille du Tour (3.542 moh) på mange måter enden av rekken. Fjellet er ikke det teknisk vanskeligste i massivet — men det er alpint, vakkert og krever brekryssing, klyving og fullt alpint utstyr. Det er nettopp det som gjør det til en perfekt introduksjon til Alpenes alpine fjellverden — og til en klassisk avklimatiseringstur for dem som har høyere mål videre inn i massivet.

Vi er i Alpene, i fjellbyen Chamonix-dalen — kanskje verdens mest berømte alpinistby. Vi starter fra landsbyen Argentière og tar skiheisene opp til Aiguille des Grands Montets (3.295 moh), hvorfra vi glir ned på Glacier d’Argentière, gjennom fjellpasset Col du Passon og ned på Glacier du Tour. Her, ved foten av breen og med Aiguille du Chardonnet (3.681 moh) rett over oss, ligger Refuge Albert Premier — en av de mest ikoniske turisthyttene i Frankrike.

En grensekryssing på ski — fra Frankrike til Sveits og tilbake

Det som gjør Aiguille du Tour særlig fascinerende er at normalruten krysser fra den franske siden av massivet til den sveitsiske — gjennom skaret Col Supérieur du Tour og inn på breen Plateau du Trient, som tilhører Sveits. Fra toppen av sørtoppen ser man sørover mot Mont Blanc, og nordover mot Rhônedalen og de sveitsiske fjellkjedene. Nedturen skjer tilbake til Le Tour i Frankrike — en lang og til tider bratt nedkjøring på ski som avslutter todagersturen på best mulig vis.

01
Glacier d’Argentière · Mont Blanc-massivet
Refuge Albert Premier · 2.702 moh.

Dag 1 — Fra Argentière til Refuge Albert Premier

Skiheiser til Grands Montets, ski langs Glacier d’Argentière, bratt opp Col du Passon — og en av Alpenes mest spektakulære hyttebesøk

Distanse
~8 km
Høydemetre ned
~700 m ned
Tidsbruk
~4–5 timer
Breutstyr
Obligatorisk
Hytte åpnet
1930
Argentière → Grands Montets → Col du Passon → Refuge Albert Premier
~8km
~700hm ned
~5timer
0 km
Argentière — skiheis
Landsby i Chamonix-dalen — skiheisene tar en opp til Aiguille des Grands Montets (3.295 moh)
~1.250 moh.
~3 km
Glacier d’Argentière — på ski langs breen
Spektakulær og til dels bratt nedkjøring langs breen med massive sprekker og isformasjoner
~2.200 moh.
~5 km
Col du Passon — bratt passasje
Bratt skiskinne opp mot passet — isøks og stegjern. Fra passet er det flott utsikt mot Aiguille Verte.
~2.942 moh.
~8 km
Refuge Albert Premier ▲
En av Alpenes mest ikoniske turisthytter — solnedgang over Glacier du Tour og Aiguille du Chardonnet
2.702 moh.

Vi starter i Argentière, en av de karakteristiske fjellsbyene i Chamonix-dalen. Herfra tar skiheisene oss opp til Aiguille des Grands Montets (3.295 moh) — et av de mest kjente utsiktspunktene i massivet med storstilt panorama mot Mont Blanc og de store breene. Herfra glir vi ned langs Glacier d’Argentière, en av de store breene i massivet. Nedre del av breen er spektakulær — svære bresprekker, massive isformasjoner og bratte heng på begge sider. Breutstyr er obligatorisk fra her av.

«I skaret på Col du Passon åpner det seg en formidabel utsikt mot Aiguille Verte (4.122 moh) og de store vegger og rygger i den sentrale delen av massivet. Det er ikke vanskelig å forstå at Chamonix er klatrernes by.»

Fra breen tar vi oss opp den bratte rennen mot Col du Passon. Det er bratt og krever full konsentrasjon — isøks og stegjern er nødvendig. Gjennom passet åpner det seg en formidabel utsikt mot Aiguille Verte (4.122 moh) og massivet videre sørover. Derfra er det nedkjøring på ski ned på Glacier du Tour og videre mot Refuge Albert Premier, som ligger spektakulært til på en fjellhylle over breen. Fra vinduet i spisesalen er det flott utsikt mot breen og Aiguille du Chardonnet (3.681 moh). Solnedgangen fra terrassen er definitivt verdt å få med seg — og stjernehimmelen over 2.702 moh er en opplevelse for seg.

Refuge Albert Premier er en av de mest ikoniske hyttene i de franske Alpene. Den opprinnelige hytten ble bygget i 1930 av Club Alpin Français og er oppkalt etter den belgiske kong Albert I, som var en ivrig alpinist og omkom i en klatreulykke i 1934. Hytten er betjent og serverer gode måltider — den klassiske rifugiens suppe og pasta er en varm og veltjent avslutning på en lang dag over bre.

02
Aiguille du Tour · Plateau du Trient
Aiguille du Tour · 3.542 moh.

Dag 2 — Bestigning av Aiguille du Tour og nedkjøring til Le Tour

Tidlig start, Col Supérieur du Tour til Plateau du Trient — klyving opp nordryggen og lang nedkjøring tilbake til Frankrike

Høyeste punkt
3.542 moh.
Distanse
~12 km
Høydemetre
~1.040 m
Tidsbruk
~6 timer
Klyving
Grad 2–3
Refuge Albert Premier → Col Supérieur → Aiguille du Tour → Le Tour
~12km
~1040hm
~6timer
0 km
Refuge Albert Premier — tidlig avgang
Ski langs breen Glacier du Tour oppover mot Col Supérieur — følger sørsiden av Aiguille du Tour
2.702 moh.
~3 km
Col Supérieur du Tour — grensepassasjen
Bratt opp til skaret — ski nesten helt til passet. Herfra: inn på Plateau du Trient og sveitsisk territorium.
~3.280 moh.
~4 km
Plateau du Trient — sveitsisk bre
Stort breplatå ned mot Trient — sett fra oss skiene og finn frem stegjern og isøks. Bratt snøflanke mot sørtoppen.
~3.200 moh.
~5 km
Klyving — hyllesystem og nordryggen
Hyllesystem på østsiden til nordryggen — luftig og eksponert ned mot Glacier du Tour. Noen sikrer her.
~3.450 moh.
Toppen
Aiguille du Tour — sørtoppen ▲
Utsikt mot Mont Blanc i sør og Rhônedalen i nord — Aiguille du Tour markerer massivets nordlige endepunkt
3.542 moh.
Ned
Nedkjøring via Glacier du Tour til Le Tour
Samme rute ned til brekanten — bratt i øvre del av rennen, slakere over Glacier du Tour mot Le Tour
— ned

Det er tidlig start fra Refuge Albert Premier. Vi følger breen Glacier du Tour oppover og passerer like under sørsiden av Aiguille du Tour. Rennen Col Supérieur du Tour er bratt — men vi kan kjøre ski nesten helt opp mot skaret det meste av sesongen. Gjennom skaret kommer vi inn i en helt ny verden: Plateau du Trient er en vid breflate på sveitsisk territorium, og Glacier du Trient strekker seg ned mot dalen der landsbyen Trient ligger, kjent som en base for isklatring. Det er en uvanlig følelse å ha krysset en statsgrense på ski gjennom et fjellskar.

«Opp nordryggen er det luftig og godt eksponert ned mot Glacier du Tour i vest — en svært morsom klyvetur med formidabel utsikt over den nordligste delen av Mont Blanc-massivet.»

Fra Plateau du Trient tar vi sikte på sørtoppen og en bratt snøflanke som vi følger opp mot ryggen sør for toppen. Her setter vi fra oss skiene og finner frem stegjern og isøks. Nå begynner en svært morsom klyvetur — som først følger et hyllesystem på østsiden av sørtoppen, rundt mot nordryggen. Opp nordryggen er det luftig og godt eksponert ned mot Glacier du Tour i vest. Noen velger å ikke sikre her, men mange vil sikre de mest eksponerte klyverpartiene. Aiguille du Tour har to topper — det er sørtoppen på 3.542 moh som er den høyeste og det normale målet.

Fra toppen er utsikten formidabel over den nordligste delen av Mont Blanc-massivet. Sørover ser en mot massivets høyeste topp, Mont Blanc (4.808 moh). Mot nord ser en mot Rhônedalen — Aiguille du Tour markerer på mange måter slutten på Mont Blanc-massivet i nord, og det er en tydelig grensestein mellom de franske og sveitsiske Alpene. Ned samme vei til brekanten der skiene venter — og derfra en lang og til tider bratt nedkjøring over Plateau du Trient, ned rennen Col Supérieur du Tour og videre over Glacier du Tour mot Le Tour. Bratt i den øvre delen, slakere og raskere over breen og ned mot bygda.

Aiguille du Tour er populær nettopp fordi den er alpin uten å kreve de store klatretekniske ferdighetene. Brekryssing, stegjern og isøks er nødvendig — men det er ikke teknisk klatring som hindrer noen fra å nå toppen. Mange bruker turen som avklimatiseringsrute før høyere mål i massivet: å overnatte på 2.702 moh, krysse en bre og stå på 3.542 moh gir kroppen tid til å tilpasse seg høyden før eventuelle forsøk på Mont Blanc eller andre 4.000-meterstopper. Vær oppmerksom på bresprektene på Aiguille du Tours østside — disse er reelle og krever konsentrasjon på veivalg.

03
Glacier du Tour · Mont Blanc-massivet
Glacier du Tour · Mont Blanc-massivet

Glacier du Tour — breen som trekker seg tilbake

Konteksten rundt Aiguille du Tour — en isbre i rask tilbakegang og Alpenes svar på den norske brekrisisen

Glacier du Tour
~4,5 km lang
Tilbakegang
Dramatisk siden 1850
Mont Blanc
4.808 moh.
4.000 m-topper
82 i massivet
Chamonix
Alpinismens fødested

Glacier du Tour er en av de mange breene som omgir Mont Blanc-massivet — og som alle sine brødre er den i tydelig tilbakegang. Siden den lille istiden på midten av 1800-tallet har breen trukket seg dramatisk tilbake. Morenelinjer langt fra nåværende brekant vitner om en istykkelse og et omfang som i dag virker nesten ufattelig. Det blottlagte fjellet der isen en gang lå er mørkt og forvitret — i sterk kontrast til den hvite breflaten som fremdeles eksisterer, men som krymper for hvert år.

For dem som besøker Aiguille du Tour og Refuge Albert Premier gjentar historien fra norske breer seg i et annet landskap og et annet landshvilkje: breens tilbakegang er visuelt åpenbar, og det bereder grunnen for en refleksjon over hva vi er i ferd med å miste. Glacier du Tour er ikke truet med å forsvinne de neste tiårene, men endringene er markante og dokumenterte. Det er en av grunnene til at turen hit har en ekstra dimensjon — å oppleve et alpint brelandskap i en periode da slike landskap er i aktiv forandring.

Mont Blanc-massivet er ikke bare den høyeste fjellgruppen i Vest-Europa — det er også alpinismens og fjellsportens historiske hjemsted. Chamonix har siden 1700-tallet vært tilreisendes base for de som ville erobre de høye toppene, og de første bestigningene her la grunnlaget for det vi i dag kjenner som alpin klatring. Massivet inneholder over 80 topper over 4.000 meter, og Aiguille du Tour er en naturlig inngangsport for dem som ønsker en mer tilgjengelig, men likevel ekte alpin opplevelse. Herfra er veien til de store rutene på Mont Blanc kort — og Refuge Albert Premier er ett av startpunktene.

Glacier d' Argentière
Les mer: Flere Alpe-turer på Tinderangel.no — fra Via Ferrata til høyalpin klatring

«Aiguille du Tour er et svært populært fjell fordi det er alpint — men uten de store klatretekniske utfordringene. Det gjør det til en perfekt tur for dem som vil ha en ekte alpin opplevelse i Mont Blanc-massivet: brekryssing, klyving, nattovernatting på 2.702 moh og topp med utsikt mot Mont Blanc. Todagersturen er et naturlig sted å begynne — og et sted mange kommer tilbake til.»

Tinderangel.no logo
TINDERANGEL.NO På tur over fjell, vidde og i alpint terreng
admin@tinderangel.no
Refuge Albert 1er og Aiguille du Tour – kart
Refuge Albert 1er & Aiguille du Tour Massif du Mont-Blanc · Chamonix
Frankrike · Sveits
Værvarsel – Tinderangel.no
Værvarsel Aiguille du Tour
Meteogram · live fra Yr
3.8K Views
Write a response

Legg igjen en kommentar

Close
Tinderangel.no © Copyright 2023. All rights reserved.
Close