Search

Luftig på Byttejuv i Årdal

Store kontraster fra Årdal ved Årdalsvatnet til toppen av Falketind i Jotunheimen.
Fottur · Topptur Skårsfjellet · Årdal · Sogn og Fjordane · 7 min lesetid

En trenger ikke å gå de lengste turene for å få de store naturopplevelsene. Fra Byttejuv på Skårsfjellet er det luftig utsikt rett ned i Årdalsvannet — 1.208 høydemeter rett under stupkanten. Og bak: Hurrunganes ville tindmassiv i full bredde.

Tinderangel.no logo
TINDERANGEL.NO På tur over fjell, vidde og i alpint terreng
admin@tinderangel.no

Årdal er en av Vestlandets mest dramatiske kommuner — ikke fordi det er mye folk eller stor aktivitet, men fordi naturen her er så komprimert og ekstrem. Innerst i Årdalsfjorden stuper fjellsidene nesten loddrett ned fra over 1.300 meters høyde til havets overflate, og like innenfor kommunesentret åpner Utladalen seg som en dyp riss inn mot Jotunheimen og Hurrungane. Det er i dette landskapet Byttejuv — lokalt kalt Bøttejuv — ligger. Stedet er et naturlig juv på Skårsfjellets vestside, der terrenget brått avskjæres i et loddrett stup på over 1.200 høydemeter rett ned mot Årdalsvatnet.

Turen er kortere og langt mer tilgjengelig enn navnene og tallene skulle tilsi. Stiene er godt merket, terrenget er aldri eksponert eller farlig på normalruten — det er utsikten som slår deg, ikke vanskelighetsgraden. En rundtur over Skårsfjellet (1.322 moh) med besøk på Byttejuv gir et av landets råeste naturpanoramaer: Årdalsvannet, Utladalen, Falketind og Hurrungane på én gang.

Stupet, utsikten og suget i magen

Fra stupkanten på Byttejuv på 1.210 moh går det 1.208 høydemeter rett ned til Årdalsvatnet. Det er ikke mange steder i landet der du kan stå på fast mark og ha mer enn én kilometer loddrett under deg. Stien tar deg aldri ut i eksponert terreng — men selve stupkanten inviterer den som vil til å teste om høydeskrekken sitter løst. Turen anbefales ikke i tett tåke, av åpenbare årsaker.

Skårsfjellet

61°17′19″N 07°26′41″Ø
1.322 moh.
Årdal, Vestland, Norge

Vanskelighetsgrad
t
Tid
moh
Høyeste punkt
km
Avstand
m
Høydemeter
01
Skårsfjellet · Årdal · Vestland
Skårsfjellet · 1.322 moh.

Rundtur over Skårsfjellet via Byttejuv

Godt merket rundtur fra Seimsdalen — via stølen på Skor, stupkanten på Byttejuv og til varden på Skårsfjellet

Høyeste punkt
1.322 moh.
Byttejuv
1.210 moh.
Stupdybde
1.208 m
Tidsbruk
~4 timer
Vanskelighet
Enkel–middels
Seimsdalen → Skor → Byttejuv → Skårsfjellet → retur
~10km
~720hm
~4timer
0 km
Parkering i Seimsdalen — ~600 moh.
Kjør veien opp Seimsdalen til parkering på ca. 600 moh — gratis høydemetre. Godt merket sti herfra.
~600 moh.
~2 km
Stølen på Skor
Flatt og fint hvilepunkt — herfra tar en av mot Byttejuv. Panoramautsikt mot Hurrungane begynner å åpne seg.
~900 moh.
~3,5 km
Byttejuv — stupkanten
1.208 m rett ned til Årdalsvatnet. Hurrungane i full bredde. Test suget i magen — men hold avstand til kanten.
1.210 moh.
~5 km
Skårsfjellet — varden ▲
Turens høyeste punkt — stort platå med varde. Utsikten er vid og flott i alle retninger.
1.322 moh.
Ned
Ned via Skaret til Skor — tilbake til parkering
Sti ned via Skaret gir noe mer variert terreng enn oppstigningsruten. Begge veier leder tilbake til Skor.
— retur
Valgfri
Gjerdesnosi — utsikt mot Årdalsfjorden
Fra Skaret videre ut mot Gjerdesnosi for flott panoramautsikt utover Årdalsfjorden og vestover.
— forlengelse

Turen starter fra Seimsdalen, der en ved å kjøre veien opp til parkering på rundt 600 moh får mange gratis høydemeter. Herfra er turen svært godt merket med røde T-er og stikker, og stien er godt tråkket og lett å følge. Vi velger rundturen over Skårsfjellet, som starter med en jevn og fin stigning opp mot stølen på Skor. Her er det fint å ta en pause og orientere seg — utsikten mot Hurrungane begynner å åpne seg, og en ser konturene av de ville tindene som gjemmer seg bak fjellryggen.

«Fra stupkanten ved Byttejuvet er det 1.208 høydemeter rett ned til Årdalsvatnet. Det er ikke mange steder i landet du kan stå på fast mark og ha mer enn én kilometer loddrett under deg.»

Fra Skor tar en av mot Byttejuv. Etter et flatere stykke langs ryggen kommer en plutselig til stupkanten — og der slutter liksom det meste av hva en hadde planlagt å tenke. Panoramabildet som møter en er rått: Årdalsvannet rett under i full lengde, Årdal og industrianlegget langs stranden, utløpet av Utladalen som kiler seg inn fra høyre, og langs hele horisonten — Hurrungane og Vest-Jotunheimen med Store Skagastølstind, Styggedalsryggen, Austanbottstindene og Falketind. Slingsbybreen henger synlig under Storen. Det er vanskelig å ta seg til rette og gå videre — men Skårsfjellet venter.

Fra Byttejuv er det kort vei til varden på toppen av Skårsfjellet (1.322 moh), hvor terrenget er flatt og åpent. Herfra kan en velge å ta samme sti tilbake til Skor, eller gå ned via Skaret — et noe mer variert alternativ som gir rundturen sin fulle verdi. Fra Skaret er det også mulig å gå ut mot Gjerdesnosi for utsikt utover Årdalsfjorden og vestover — en naturlig forlengelse for dem som har tid og lyst.

02
Årdal · Utladalen · Historikk
Utladalen · Årdal · Hurrungane

Dypdalens port — Årdal og veien inn til Hurrungane

Europas dypeste dal, industrihistorie og klatrepionérer fra 1800-tallet — alt synlig fra Byttejuv i ett blikk

Utladalen
Europas dypeste
Vettisfossen
Norges 3. høyeste
Hydro Årdal
Etablert 1947
Tindevegen
Privat vei til Turtagrø
Klatrepionérer
1880–1900-tallet

Fra Byttejuv er det lett å se utløpet av Utladalen — den smale kilen som skjærer seg innover fra Årdalsvatnet mot Skogadalsbøen og Hurrungane. Utladalen er regnet som en av Europas dypeste daler, med fjellsider som stiger fra dalbunn til topps på over 1.500 høydemeter på svært kort horisontal avstand. Dalen er vill og omgitt av fossefall — Vettisfossen, som passeres på vei opp mot Skogadalsbøen, er landets tredje høyeste fossefall med et fritt fall på 275 meter. Å gå Utladalen er i seg selv en av de store naturopplevelsene på Vestlandet.

Årdal og Utladalen var en av de viktigste inngangsportene for klatrepionérene som kom til Norge på slutten av 1800-tallet. Britiske, tyske og skandinaviske fjellklatrere ankom med dampbåt til indre Sogn og gikk Utladalen opp mot Turtagrø — den gang ikke mer enn en enkel fjellgård, men allerede kjent som den beste basen for bestigninger i Hurrungane. Det var langs denne ruten William Cecil Slingsby vandret da han i 1876 gjennomførte den første bestigningen av Store Skagastølstind — Norges tredje høyeste fjell, som sees tydelig fra Byttejuv. I dag leder den private fjellveien Tindevegen fra Årdal opp på vestsiden av tindemassivet mot Turtagrø — en bratt og smal vei som vinterstid er stengt, men som om sommeren passerer tett på Austanbottstindene og Soleibotntindene.

«Fra Byttejuv ser en rett ned mot Årdal og det blir tydelig hvor stort Hydros aluminiumsverk faktisk er. God tilgang på ren vannkraft har gjort at den energikrevende produksjonen er lagt til nettopp dette stedet.»

Fra Byttejuv ser en dessuten det moderne Årdal i all sin kontrast til naturlandskapet rundt. Hydros aluminiumsverk dominerer strandlinjen ved Årdalsvatnet — et av landets store industrianlegg, etablert i 1947 som del av etterkrigstidens utbygging av norsk kraftkrevende industri. God tilgang på ren vannkraft fra fjellene rundt har gjort Årdal til ett av de viktigste produsentene av aluminium i Norden. Kontrastene er ikke til å overse — det loddrette naturlandskapet og den industrielle strandlinjen like under — men det er nettopp disse kontrastene som gjør utsikten fra Byttejuv til noe mer enn et vanlig fjellpanorama. Det er et bilde på Vestlandet: natur og industri, side om side.

Les mer: Hurrungane — de veldige fjellene som ruver i horisonten fra Byttejuv

«Turen til Byttejuv er en kortere tur der en for mye utsikt og natur for innsatsen. En trenger ikke å gå de lengste turene for å få de store naturopplevelsene — og utsikten fra Byttejuv med Årdalsvannet, Utladalen og Hurrungane i ett bilde er noe som sitter lenge. Anbefales for alle som er i nærheten av Årdal.»

Tinderangel.no logo
TINDERANGEL.NO På tur over fjell, vidde og i alpint terreng
admin@tinderangel.no

Turer i samme område

Luftige ryggtraverser i

— Hurrungane

I den vestligste delen av Jotunheimen, Hurrungane, finner vi landets mest alpine høyfjellterreng og flere av landets høyeste topper. Hele fjellmassivet består av sammenhengende fjellrygger, som er nok så kvasse og en hel del av dem krever klatring. Her er en oversikt over ryggtraversene i Hurrungane. Flere av traversene er svært krevende da de er lange, ikke kan avbrytes og krever sikring, samt gode værforhold. Dette er ryggtraversene i Hurrungane som bør tinderangles.

3.8K Views
Close
Tinderangel.no © Copyright 2023. All rights reserved.
Close