Search

Þórsmörk Vulcano Trail til toppen av Stangarháls

Utsikt fra toppen av toppen av Stangarháls mot Myrdálsjökull.

Þórsmörk er et naturreservat på Island høyland og utgjør et område mellom isbreene Eyjafjallajökull, Mýrdalsjökull, and Tindfjallajökull. Området er oppkalt etter den Norrøne tordenguden Thor, noe som gir sterk assosiasjon til dramatikken i et landskap formet av is og ild om en annen. Stangarháls er regnet som det flotteste utsiktpunktet i Þórsmörk. Hit kommer en ved å følge sti gjennom fjell og formasjoner formet av vulkansk aktivitet.

Þórsmörk er et naturreservat sør på Island, kjent for å være et av Islands flotteste og mest spektakulære turområder. Egentlig er Þórsmörk fjellryggen som strekker seg mellom elvene Krossa og Markarfljót, men navnet brukes i større omfang for området hvor de kjente vandreruten Laugavegur og den spektakulære vandreruten over Fimmvörðuháls møtes.

I tillegg til Laugavegur og Fimmvörðuháls er det en hel rekke flotte turer i området, som gjør at det er verdt å benytte flere dager her for å utforske landskapet som er formet av vulkanene, breene og elvene. Her er et helt unikt område med vulkanske fjell, dype juv, høye fjell og spektakulære breer.

Turen til utsiktspunktet Stangarháls er regnet som den flotteste i fjellområdet Þórsmörk. Turen kan gjøres som en rundtur i det som gjerne omtales som Þórsmörk Volcano Trail Loop eller Tindfjöll Circle. Dette er en tur som for eksempel kan starte fra Þórsmörk Volcano Huts eller fra den Islandske turistforening sin hytte Langidalur.

Vi befinner oss på Þórsmörk Volcano Huts og starter derfor turen herfra. Første del av turen går gjennom Húsadalur skogen til Langidalur. Skog er det lite av på Island, men her i naturreservatet Þórsmörk er klimaet annerledes og noe varmere grunnet omgivelsene med breene som ligger rundt området.

Stangarháls


60°07′58″N 06°45′16″Ø
522 moh.
Þórsmörk, Island

Vanskelighetsgrad

Þórsmörk Volcano Trail Loop

t
Tid
moh
Høyeste punkt
km
Avstand
m
Høydemeter
0 km

Þórsmörk Volcano Huts

0 km
2 km

 Langidalur Hytten

Den islandske turistforeningens hytte i Þórsmörk ved Krossa.

2 km
5,8 km

Stangarháls

Et fantastisk utsiktspunkt

5,8 km
7 km

Tröllakirkja

Stienformasjon

7 km
12,8 km

Þórsmörk Volcano Huts

12,8 km

Fra Langidalur følger vi merket sti på nordsiden av elven Krossa. En skal gå et stykke langs elven og først ta av der det merkes til Stangarháls. Her skal vi inn på en sti som tar oss bratt opp en flott fjellrygg. Utsikten blir mer og mer formidabel og har en gått Fimmvörðuháls er det spesielt artig å se inn i fjellområdet Goðaland, der stiene ned fra Fimmvörðuháls slynger seg ned over grønne fjellrygger. Fra ryggen ser en også hvordan elven Krossa renner videre ut dalen mot Atlanterhavet og de svarte sandstrendene langs kysen.

Oppe på selve ryggen ser vi nå toppen av Tindfjöl (620 moh), en topp som enkelt lar seg bestige om en ønsker å gjøre en avstikker. Stien går videre slakt opp mot utsiktspunktet Stangarháls som har et utrolig flott skue innover dalene som strekker seg inn mot isbreen Myrdálsjökull. 300 meter under isbreen ligger vulkanen Katla, som fremdeles er aktiv og jevnlig har utbrudd. En antar at det siste utbruddet fra Katla var i 1955, men utbruddet var såpass lite at lava ikke trengte ut av iskappen. Utbruddet førte derimot til at is smeltet og innbyggerne i Vik, sør på Island, opplevde flom av vann nedover fjellsidene fra Myrdálsjökull.

På motsatt side av elven Krossa ser vi også inn i isbreen Eyjafjallajökull. Også under isen her finner vi en vulkan som hadde utbrudd i perioden 1821- 1823. Siste utbruddet fra denne vulkanen var i 2010. Utbruddet fant sted like øst for stien på fjellpassasjen Fimmvörðuháls. Stien over Fimmvörðuháls går over lavamassene fra utbruddet og passerer kratrene Magni and Móði. Utbruddet førte til lammelser og innstillinger av store deler av flytrafikken i Nord-Europa som følge av askeskyer som drev østover og var til fare for å få inn i motorene på flyene med påfølgende skade.

Smeltevannet som renner ut fra Myrdálsjökull i elver og flotte fossefall har gravd ut noen imponerende juv og daler. De skiller seg ut med sin frodige grønnfarge omgitt av svart lavastein. Særlig på vei ned fra Fimmvörðuháls får en se disse dype juvene ovenfra og på nært hold, som er et imponerende skue. I bakgrunnen ser vi flere av Myrdálsjökull flotte brearmer, som Krossárjökull, Tungakvíslarjökull og Goðalandsjökull.

Fra Stangahals fortsetter vi videre på stien nordover, over en større slette.

Vel over sletten deler stien seg og en kan gå mot høyre for å bestige Rjúpnafell (815 moh). Det går bratt sti mot hele toppen, fra hvor en har god og vid utsikt mot Myrdálsjökull. Vi fortsetter i loopen rundt Tindfjöll og her følger stien den nordlige fjellsiden, som bærer berer preg av vulkansk fjell, med svarte lavasteiner og fjellformasjoner. En av disse fjellformasjonene er Trollkirka eller Tröllakirkja, som er en steinformasjoner med et større hulrom.

Det er flott utsikt ut mot Atlanterhavet og de svarte sandstrendene langs kysten i det fjerne. Vi kommer ned igjen mot Húsadalur skogen og her er flere stier som også benyttes til stisykling. Ettervhert kommer vi inn på siste delen av Laugavegur og følger denne inn til Þórsmörk Volcano huts, hvor en kan få servert et godt måltid etter turen.

Det anbefales å ankomme Þórsmörk via stiene Fimmvörðuháls eller Laugavegur, men det er også mulig å komme inn med buss eller 4×4 biler, noe som er spektakulært i seg selv. Bilene må kunne ta seg over elvene for å komme frem. Vi tok buss ut fra Þórsmörk tilbake til vårt utgangspunkt på Skogar, men det går også buss til Reykjarvik. Det er bussavganger fra Volcano Huts, Basar og  Langidalur Hytten i sommersesongen.

Laugavegur er en fleredagers fottur som går gjennom det islandske høylandet og har sitt endestopp her i Þórsmörk. Dette er en sti som starter ved i Landmannalaugar og går 55 km sørover langs med varme kilder, dype juv, mektige elver og fossefall, samt isbreer. Flere steder går turen over svarte sletter av lavasand. Turen deles opp i 3 eller 4 etapper og det er flere turisthytter langs ruten, som kanskje er Islands mest kjente fleredagers fottur.


Langs utrolige

stier på

— Island

Island, med sitt majestetiske landskap av vulkanske fjell, isbreer og varme kilder, er et paradis for fotturer. Her finner du noen av de mest spektakulære og varierte stiene i verden. Island har et helt unikt landskap, som en ikke kan oppleve andre steder.

558 Views
Close
Tinderangel.no © Copyright 2023. All rights reserved.
Close