Search

Finse- mellom Skarvheimen og Hardangervidda

Finse markerer skillet mellom Skarvheimen og Hardangervidda.
DNT betjent hytte · Finse · Hardangervidda · Vestland Finsehytta · 9 min lesetid

Finsehytta er DNTs mest sentrale utgangspunkt for turer på Hardangervidda og i Skarvheimen – og en av landets mest tilgjengelige fjelldestinasjon. Med Bergensbanen til Finse stasjon 300 meter unna, 174 sengeplasser og ruter i alle retninger på en av Europas høyestliggende jernbanestasjoner, er dette hytten der alt begynner.

Tinderangel.no logo
TINDERANGEL.NO På tur over fjell, vidde og i alpint terreng
admin@tinderangel.no
Finsehytta DNT betjent · Finse · Ulvik · Vestland · 1 224 moh
Høyde
1 224 moh
Finse · Ulvik · Vestland
Hyttetype
DNT betjent
Mat og overnatting · lang sesong
Sengeplasser
174
+ Brebua: 44 selvbetjent
Adkomst
Tog
Bergensbanen · 300 m fra stasjon
HYTTE-TIL-HYTTE FRA FINSEHYTTA
Destinasjon Km Hm Hyttetype Retning · merknad
Kjeldebu Øst · over Hardangerjøkulen · sommer og vår ~17 ~300 opp DNT selvbetjent T-merket sommer. Bre-variant vår/vinter. Enkel etappe om sommeren. Naturlig mellomstopp mot Krækkja og Haugastøl.
Krækkja Øst · Hardangervidda ~25 ~250 opp DNT selvbetjent Via Kjeldebu eller direkte. Del av klassisk Finse–Haugastøl skitur. T-merket.
Hallingskeid Nord · Skarvheimen ~18 ~150 opp DNT betjent Nordover inn i Skarvheimen. T-merket. Del av Finse–Geilo klassiker. Naturlig knutepunkt for videre ruter nord.
Geiterygghytta Nordøst · Skarvheimen ~22 ~200 opp DNT betjent Via Finsevatnet og nordøstover. T-merket. Fin variert etappe inn i Skarvheimen.
Raggsteindalen Øst · Hardangervidda ~20 ~200 opp DNT selvbetjent T-merket sommer. Rolig viddekarakter. Naturlig etappestart for lengre Hardangervidda-turer østover.
▲ Demmevasshytta Sør · Hardangerjøkulen · via bre · krevende ~18 ~150 opp DNT ubetjent ⚠ Via Ramnabergbreen – umerket rute. Breutstyr og kunnskap obligatorisk. 7–8 t. Tinderangel.nos mest krevende Hardangervidda-hytte.
SESONG OG ÅPNINGSTIDER
Sesong Periode Status Merknad
Vinterpåske Februar–mai Betjent Høysesong for skiturer. Skarverennet i april. Mat og overnatting. Booking obligatorisk i påskeuken.
Sommer Juni–september Betjent Fottur, Rallarvegen, brevandring. Fullt program. Alle merkede ruter åpne.
Utenom sesong Oktober–januar Brebua selvbetjent Hovedhytta stengt. Brebua (44 senger) åpen som selvbetjent. DNT-nøkkel påkrevd.
Adkomst med tog: Bergensbanen til Finse stasjon (Oslo–Bergen ca. 5 t · Bergen–Finse ca. 2,5 t). Fra stasjonen er det 300 m grusvei til Finsehytta – bratt nedoverbakke første biten. Finse er bilfritt: ingen vei til Finse, kun tog. Booking via hyttebestilling.dnt.no – obligatorisk i påskeuken og Skarverennet-helgen. Husk gyldig DNT-medlemskort.

Finse er unikt blant norske fjelldestinasjon: stedet er bilfritt, det nås kun med tog, og allikevel er det ett av landets mest besøkte fjellmål. Bergensbanen stopper ved Finse stasjon (1 222 moh) – en av Europas høyestliggende jernbanestasjoner – og derfra er det 300 meter ned en grusvei til Finsehytta. Det er den korteste og letteste adkomsten til en betjent DNT-hytte i fjellet man kan forestille seg, og det er nettopp dette som gjør Finse til et sted der alle kan begynne: unge, gamle, erfarne og nybegynnere.

Men bak den enkle adkomsten skjuler seg et av Norges rikeste turlandskap. Hardangerjøkulen – landets sjette største isbre – ruver sør og vest for Finse. Hardangervidda strekker seg østover mot horisonten. Skarvheimen og Hallingskarvet reiser seg i nord. Fra Finsehytta er det merkede sommerstier og kvistede vinterruter i alle retninger, og hytten er naturlig knutepunkt for langturer som strekker seg i dagevis. Med 174 sengeplasser og lang sesong er Finsehytta ikke bare en hytte – det er en base.

Adkomst – Bergensbanen og det bilfrie Finse

Tog er eneste adkomst til Finse, og det er turens første store kvalitet. Bergensbanen fra Oslo til Bergen er i seg selv en av Europas flotteste jernbaneopplevelser, og etappen fra Geilo og opp til Finse – der tog stiger over tregrensen og inn i det hvite og åpne høyfjellet – er spesielt vakker. Fra Bergen tar turen ca. 2,5 timer, fra Oslo ca. 5 timer. Togene stopper ved Finse stasjon, og herfra er det tre minutters gange til Finsehytta. Ingen bil, ingen buss, ingen omvei.

Finsehytta – skiturer Hardangervidda · Skarvheimen · DNT · Vinter/påske
Utgangspunkt Finsehytta 1 222 moh · betjent · tog
Sesong Jan–mai snø til langt ut i mai
Korteste tur 7 km Appelsinhytta t/r · 2 t
Lengste etappe 25 km til Kjeldebu · 7–9 t
Dagsturer og hytte-til-hytte på ski fra Finsehytta
Tur / destinasjon Km Hm opp Tid Type Vanskelighet Merknad
Appelsinhytta Dagstur · 1 343 moh · ved foten av jøkulen 3,5 t/r ~120 2 t Dagstur
Lett
Kvistet · over Finsevann · passer barn
Klemsburunden Dagstur · Klemsbu 1 600 moh ~15 ~400 4–5 t Dagstur
Moderat
Rundtur · to kvista alternativ (vest/øst) fra feb.
Hardangerjøkulen – Jøkulhytta Topptur · 1 850 moh · bretopp 10 t/r ~630 4–5 t Topptur
Krevende+
Bratt oppstigning · fjellski/randonnée · skredberedskap
Rundtur over Hardangerjøkulen Dagstur · traversering av isplatå ~20 ~630 6–8 t Topptur
Krevende+
Kvistet løype · ned NV · 360° utsikt fra platået
Geiterygghytta Hytte til hytte · betjent · 1 224 moh 17–20 ~400 5–6 t H–H
Krevende
Kvistet · via Omsvatnet (17 km) el. Kyrkjedøri (20 km)
Hallingskeid Hytte til hytte · selvbetjent · 1 110 moh ~19 ~300 5–6 t H–H
Krevende
Kvistet · vestover · tog tilbake fra stasjonen
Krækkja Hytte til hytte · betjent · 1 162 moh ~22 ~250 6–8 t H–H
Krevende
Kvistet sørover · åpent vidde-terreng
Raggsteindalen Hytte til hytte · selvbetjent · 1 168 moh ~20 ~300 6–7 t H–H
Krevende
Kvistet · nordøst inn i Skarvheimen
H–H = hytte til hytte med overnatting. Alle ruter er kvistede DNT-løyper. Tider og kilometer er omtrentlige – beregn ekstra tid i dårlig vær. Turer over Hardangerjøkulen krever skredutstyr (søker, spade, sonde) og erfaring med brevandring. Fjellski med stålkanter anbefales; randonnée/telemark er godt egnet for toppturer. Finsehytta nås kun med tog (Bergensbanen) – parkér på Geilo eller Voss.
01
Finse · Rallarvegen · Hardangerjøkulen · Dagsturer fra hytten
Finsehytta · Rallarvegen og dagsturer

Rallarvegen og dagsturer fra Finse – noe for alle nivåer

Fra den historiske Rallarvegen langs jernbanen til brevandring på Hardangerjøkulen og rolige vandringer ved Finsevatnet – Finsehytta har dagsturer for alle erfaringsnivåer

Rallarvegen
Finse–Flåm · klassiker
Hardangerjøkulen
Brevandring · guide
Finsevatnet
Flat og enkel vandring
Hardangervidda
Dagstur østover
Sykkel
Rallarvegen nedover

Rallarvegen er anleggsveien som ble bygget under konstruksjonen av Bergensbanen – fra Haugastøl over Finse og ned Flåmsdalen til Flåm. Den 82 kilometer lange veien er i dag en av Norges mest populære sykkeldestinasjon om sommeren, og etappen fra Finse ned til Flåm (ca. 50 km) er klassikeren blant klassikerne: du starter på 1 222 moh og ender ved sjøen i Flåm, gjennom noen av Vestlandets vakreste og mest dramatiske landskap. Det er turens vakreste og enkleste anbefalingen fra Finsehytta: lei en sykkel fra hytten, sett deg på setet og sykkel ned til fjorden.

For dem som foretrekker beina, er dagsturen rundt Finsevatnet den enkle og vakre varianten – en flat og tilgjengelig rundtur i det åpne høyfjellet mellom hytten og vannet, med Hardangerjøkulens hvite profil i sør og Hallingskarvet i nord. Det er en tur alle kan gjøre og en av de fineste rolige naturopplevelsene i Hardangervidda nasjonalpark. Videre østover og nordøstover er det T-merkede ruter mot Hardangervidda, og mange velger å kombinere overnattingen på Finse med en halv eller hel dagstur innover vidda for å kjenne landskapets åpne karakter.

«Fra Finse åpner det seg et hav av muligheter – fra avslappende spaserturer langs vannkanten til utfordrende toppturer med panoramautsikt.» – DNT/UT.no

Brevandring på Hardangerjøkulen er den tredje og mest krevende dagsturtypen fra Finse. DNT og lokale guideselskaper arrangerer guidede brevandringer på breen gjennom sommersesong – dette er den sikreste og mest givende måten å oppleve Hardangerjøkulens hvite breplatå for dem uten breerfaring. Fra breplatåets høyeste punkt (ca. 1 863 moh) er det på klare dager en formidabel utsikt over Hardangervidda, Hallingskarvet og – langt i det fjerne – fjordene mot vest.

02
Finse · Vinter · Skiturer · Skarverennet · Finse–Haugastøl
Finsehytta · Skiturer og Skarverennet

Skiturer fra Finse – Norges fineste vinterfjellsmiljø og Skarverennet

Finse er landets viktigste vinterdestinasjon for langrenn og skitur – med kvistede løyper i alle retninger, det klassiske Finse–Haugastøl-løypenettet og det legendariske Skarverennet i april

Sesong
Februar–mai
Skarverennet
April · Finse–Geilo
Finse–Haugastøl
~30 km · helgeklassiker
Kvistede løyper
Alle retninger
Snø
Til langt i mai

Finse er Norges fremste vinterfjelldestinasjon for langrennsloipet, og Finsehytta er knutepunktet. Snøen ligger trygt på Finse til langt uti mai – over 1 200 moh, vendt mot de store snøfeltene fra Hallingskarvet og Hardangerjøkulen – og kombinert med Bergensbanens togstopp gjør dette Finse til det stedet der du lettest setter skiene på beina uten bil og uten komplisert logistikk. Det er det norske vinterfjellets mest demokratiske tilbud: tog fra Oslo eller Bergen, gå av på Finse, sett på skiene og gå ut i det hvite.

Klassikeren er Finse–Haugastøl: ca. 30 kilometer kvistede løyper langs Hardangerjøkulens østside, over Hardangerviddas vidde og ned mot Haugastøl stasjon – en perfekt helgeture der du tar toget til Finse fredag kveld og toget hjem fra Haugastøl søndag ettermiddag med Kjeldebu-hytta som mellomstasjon lørdag natt. Det er en av landets finest organiserte og mest tilgjengelige hyttetur-helger, og Finsehytta er naturlig åpningsakt.

«Med tog nesten til døra er Finse stedet for skiturer til lang ut i mai.» – DNT om Finsehytta

Skarverennet er Finses store folkefest i april – ett av landets mest tradisjonsrike skirenn, der tusenvis av deltakere fra hele landet løper den klassiske Skarverennets rute over Hallingskarvet fra Finse til Geilo (ca. 36 km). Det er ikke et eliterenn – det er et folkerenn der alle kan delta, og der Finsehytta er naturlig samlingspunkt dagen i forveien. Booking under Skarverennet-helgen er obligatorisk og kapasiteten fylles raskt – bestill tidlig på hyttebestilling.dnt.no.

03
Finse · Hardangerjøkulen · Demmevasshytta · Krevende turer
Finsehytta · Demmevasshytta og Hardangerjøkulen

Hardangerjøkulen og Demmevasshytta – for de som vil ha mer

Sør for Finse ruver Hardangerjøkulen, og innerst under brefallet Rembesdalskåka sitter Demmevasshytta – DNTs mest krevende og historisk ladede ubetjente hytte, og et av Norges mektigste turmål

Hardangerjøkulen
~1 863 moh · ~68 km²
Demmevasshytta
~1 320 moh · DNT ubetjent
Rute
Via Ramnabergbreen · umerket
Tid fra Finse
7–8 timer
Krav
Breutstyr · kunnskap

Sør for Finse ruver Hardangerjøkulen – Norges sjette største isbre, omtrent 68 kvadratkilometer stor og med toppen på ca. 1 863 moh. Det er breplatået du ser sørover fra hytten og fra jernbanen, og det er breen som gir Finse sin særegne karakter som fjellsted: kombinasjonen av togadkomst og glacier er sjelden i europeisk sammenheng. Fra Finsehytta tilbyr DNT Fjellsport og lokale guideselskaper guidede brevandringer på Hardangerjøkulen gjennom sommersesong – et godt alternativ for dem uten breerfaring som vil oppleve isen innenfra.

For dem med breerfaring og lyst på noe mer er Demmevasshytta det store målet fra Finse. Hytten sitter på en fjellhylle ved siden av brefallet Rembesdalskåka, Hardangerjøkulens sørvestlige utløpsarm, og er DNTs mest historisk ladede ubetjente hytte – bygget i 1896, kalt «Turistforeningens juvel» av Aftenpostens redaktør i 1908, gjenåpnet av Bregruppa etter 6 000 dugnadstimer i 1965 og i dag kursbase for DNT Fjellsport Oslo. Turen fra Finse via Ramnabergbreen er umerket og krevende – ca. 7–8 timer, breutstyr obligatorisk, ingen T-merking etter Dyrhaugane.

«Fra Finsehytta kan du se Hardangerjøkulen som et hvitt platå i sør. Demmevasshytta er der det platået avsluttes i et brefall over Demmevannene – og det er ett av Norges mektigste steder å stå.»

Det er verdt å understreke at Demmevasshytta er en tur av en annen karakter enn standard Finse-aktiviteter: det er ikke en rute for familier og nybegynnere. Det er en tur for erfarne fjellfolk med breutstyr og kunnskap, og for DNT Fjellsport-kursdeltakere med veiledning. Men for dem det passer for er det en av de mest givende og mektigste turene som har Finse som startpunkt. Les mer om Demmevasshytta, brefallet Rembesdalskåka og adkomstrutene på tinderangel.no.

Les om Demmevasshytta – Turistforeningens juvel på tinderangel.no →
Finsehytta – ruter hytte til hytte Hardangervidda · Skarvheimen · DNT
Utgangspunkt Finsehytta 1 222 moh · betjent · tog
Merkede ruter 6 naboer
Korteste etappe 15 km til Geiterygghytta · 5–6 t
Lengste etappe 25 km til Kjeldebu · 7–9 t
Etapper fra Finsehytta
Destinasjon Km Tid Vanskelighet Sesong Merknad
Geiterygghytta Betjent · 1 224 moh · Skarvheimen 15–20 5–6 t
Krevende
Sommer/vinter Via Omsvatnet (17 km) eller Kyrkjedøri (20 km)
Hallingskeid Selvbetjent · 1 110 moh · kun tog/til fots ~19 5–6 t
Krevende
Sommer/vinter Vestover langs Bergensbanen · tog tilbake mulig
Krækkja Betjent · 1 162 moh · Hardangervidda nord ~22 6–8 t
Krevende
Sommer/vinter Sørover på Hardangervidda · åpent terreng
Raggsteindalen Selvbetjent · 1 168 moh · Skarvheimen ~20 6–7 t
Krevende
Sommer/vinter Nordøst gjennom Skarvheimen
Kjeldebu Selvbetjent · 1 243 moh · Hardangervidda ~25 7–9 t
Krevende+
Sommer/vinter Lang dagsetappe · via Blåisen/Hardangerjøkulen
Rembesdalsseter Betjent · 1 067 moh · Hardangervidda vest ~22 6–7 t
Krevende
Sommer Kun sommerrute · ned mot Eidfjord-sida
Alle ruter følger T-merkede DNT-stier. Tider og kilometer er omtrentlige – beregn ekstra tid i dårlig vær. Finsehytta nås kun med tog (Bergensbanen) eller til fots. Parkér på Geilo/Ustaoset (østfra) eller Voss (vestfra). Selvbetjente hytter krever DNT-nøkkel og forhåndsbooking. Hardangerjøkulen-området kan ha snø og isforhold hele sommeren.
04
Finse · Bergensbanen · 1909 · Norsk turismehistorie
Finsehytta · Historien – fra anleggsbrakkene til landets fremste fjellhytte

Fra jernbanebygging til landets fremste fjelldestinasjon – Finses lange historie

Bergensbanen åpnet i 1909 og gjorde Finse til et folkelig fjellsted over natten. Finsehytta ble betjent i 1949 og har siden vært knutepunktet for all ferdsel på Hardangervidda vest

Bergensbanen åpnet
1909
Finsehytta betjent
1949
Renovert
1961 · 1973 · 1993 · 2021
Star Wars
1979 · Finse som Hoth
Sengeplasser 1949
56 · nå: 174

Finse som fjellsted eksisterte knapt før Bergensbanen åpnet i 1909. Den norske stat hadde bygget jernbanen mellom Bergen og Oslo – en av verdens mest krevende jernbanekonstruksjoner i sin tid, over 1 200 moh og gjennom et av Europas mest ugjestmilde høyfjellandskap – og med åpningen av banen ble Finse plutselig tilgjengelig for alle med råd til tog. Turister strømmet til, og det tok ikke mange år før Finse stasjon fikk sovevogner parkert langs sporet i påsken for å håndtere kapasiteten. Et hotell ble bygget – det som siden ble Finse 1222 – og et norsk fjellturismemiljø av stor betydning vokste frem.

Det som i dag er Finsehytta ble til etter andre verdenskrig. Tyskerne hadde under okkupasjonen oppført bygninger på Finse som etter krigen ble overtatt av Direktoratet for fiendtlig eiendom og deretter overlevert til DNT. Etter en del ombygging åpnet Finsehytta i februar 1949 under ledelse av de mangeårige bestyrerne Anna Marie og Guttorm Fretheim – som i 23 år satte standarden for hva en betjent fjellhytte skal være. I 1955 kom den første beltebilen; frem til da hadde all transport om vinteren foregått med skikjelke.

«I Den Norske Turistforenings årbok fra 1949 sto det: Hytta har 56 senger fordelt på to, fire og seks-sengsrom. I dag er det 174 plasser. Det sier litt om hva Finse har blitt.»

Finsehytta er siden blitt renovert fire ganger – i 1961, 1973, 1993 og sist i 2021, da hytten fikk nytt inngangsparti, større spisesal, nye soverom og dusjrom og et moderne tørkerom. Det store byggeprosjektet sto ferdig 2. juli 2021. Et lite men morsomt historisk faktum: i 1979 ble deler av filmen «The Empire Strikes Back» spilt inn ved Finse. Isplaneten Hoth i Star Wars – krigens snødekte og farlige planet – er Hardangervidda vest, og Finsehytta er hytten der filmteamet oppholdt seg under innspillingen.

Finsehytta på hyttebestilling.dnt.no – se tilgjengelighet og book →

«Det er noe med Finse som setter seg. Det er ikke bare hytten – selv om den er fin. Det er det som skjer idet toget stopper på stasjonen og du går ut i den kalde luften og ser det hvite platået sørover og den åpne vidda østover og forstår at her er det ingen biler, ingen veier og ingen av de kompromissene som normalt følger med norsk friluftsliv. Det er bare tog og snø og Hardangerjøkulen og muligheten til å velge retning. Finsehytta er ikke Norges mest spektakulære hytte i beliggenhet – den har sine brødre som er råere, villere og mer utilgjengelige. Men ingen hytte i landet er mer tilgjengelig, mer allsidig og mer av det norske fjellets demokratiske løfte om at naturen er for alle. Ta toget. Gå av på Finse. Se deg rundt. Det er godt nok.»

Tinderangel.no logo
TINDERANGEL.NO På tur over fjell, vidde og i alpint terreng
admin@tinderangel.no

Finsehytta

Ulvik, Vestland, Norge – 60°35′52″N 07°30′25″Ø

moh
Høyde over havet
Finsehytta – turkart
Finsehytta Hardangervidda · Finse · 1 222 moh
DNT betjent hytte

Turer fra Finse

Landets største


Turklassikere

Norges uberørte natur og majestetiske fjellandskap tiltrekker eventyrlystne turgåere fra hele verden med spektakulære fjellturer som utfordrer og belønner dem med utrolige panoramautsikter.

Her har vi samlet noen av de største turklassikerne blant norske fjellområder som du bør oppleve. Klassikerne er ofte lengre eller mer krevende turer med storslåtte opplevelser, som står på manges såkalte «bucket list».

188 Views
Close
Tinderangel.no © Copyright 2023. All rights reserved.
Close