Demmevasshytta klamrer seg til en fjellhylle hundre meter over brefallet Rembesdalskåka – en gang DNTs mest besøkte hytte, i dag en av landets mest utilgjengelige og myteomspunne. Bygget som anleggsbrakke i 1896, kjøpt av DNT for 600 kroner i 1901 og kalt «Turistforeningens juvel» av Aftenpostens redaktør i 1908. Adkomsten er krevende, beliggenheten uslåelig og biblioteket på veggene er fullt av fjellsporthistorie.

Juvelen under brefallet
Demmevasshytta ligger rundt 1320 moh. på en fjellhylle hundre meter over brefallet Rembesdalskåka, på vestsiden av Hardangerjøkulen. Hytta er ubetjent, eies av DNT Oslo og Omegn og nås bare over bre. Standardruta går fra Finse stasjon på Bergensbanen, 1222 moh.; artikkelen oppgir rundt 18 km, linja her måler 21,2 km. Alle linjer her er lagt i terrenget og viser retning og lengde, ikke merket løype på isen.
Les mer: Demmevasshytta – Turistforeningens juvel ved Rembesdalskåka · Norges villeste turisthytter · Isbreen – glasiologi for fjellfolk
Tjue senger på en hylle
Hytta har rundt 20 senger i to soverom pluss breføraranneks, vedovn, gasskoking og utedo. Den er ubetjent med DNT-nøkkel og drop-in; mat og sovepose må bæres inn, og fra 2026 er det dyner, slik at lakenpose holder. Det er ingen mobildekning. Innvendig er veggene tapetsert med kart, svart-hvitt-fotografier, gammelt bre- og skiutstyr og litteratur: et levende museum over norsk fjellsporthistorie.
Les mer: Demmevasshytta – Turistforeningens juvel ved Rembesdalskåka · Norges villeste turisthytter
Fra anleggsbrakke til juvel
I 1893 brast Rembesdalskåka og sendte flom ned i Simadalen. Hytta ble bygd i 1896 som anleggsbrakke for kanalvesenet, til 6 000 kroner, og DNT kjøpte den i 1901 for 600 kroner. Fra 1908 var den betjent, og samme år kalte Aftenpostens redaktør Amandus Schibsted den Turistforeningens juvel. I 1911 var det bare Gjendesheim og Gjendebu som hadde høyere losjiinntekter. Hytta ble ødelagt under krigen, og Bregruppa, senere DNT Fjellsport Oslo, satte den i stand igjen med 6 000 dugnadstimer fram til gjenåpningen i 1965.
Les mer: Demmevasshytta – Turistforeningens juvel ved Rembesdalskåka · Norges villeste turisthytter
Standardruta fra Finse
Fra Finse stasjon er ruta T-merket til Dyrhaugane og deretter umerket. Videre går den over Ramnabergbreen, som er flat og lite oppsprukken, forbi Endres heller og Demmevatna og inn til hytta. Artikkelen oppgir rundt 18 km og 7 til 8 timer; linja her måler 21,2 km. De siste femti høydemeterne er bratt svaberg: i 1908 gikk en rett fra isflata inn på trappa, i dag er det svaberg og løs ur mellom breen og hytta. Kart er påkrevd, og breutstyr obligatorisk.
Les mer: Demmevasshytta – Turistforeningens juvel ved Rembesdalskåka · Utstyr for breferdsel · Snødekket bre og kameratredning
Alternativet over Luranuten
Den andre adkomsten går via Ramnabergvatnet og opp over Luranuten, 1487 moh., og ned til hytta. Artikkelen oppgir rundt 16 km og 7 til 8 timer; linja her måler 20,3 km. Nedstigningen fra nuten er bratt og krevende, og ruta er bare delvis vardet. Artikkelen setter Luranuten til 1487 moh.; høydedata gir rundt 1 640 moh. på Kartverkets punkt. Til gjengjeld slipper en det meste av breen.
Les mer: Demmevasshytta – Turistforeningens juvel ved Rembesdalskåka
Blåisen rett utenfor døra
Den korteste turen går rett fra hytta ut på Rembesdalskåka, rundt 1 500 moh.: linja her måler 1,7 km inn, altså rundt 3,4 km tur-retur, og 1,5 til 3 timer. Stegjern og isøks er påbudt. Breen er sterkt oppsprukket, så en holder seg nær hytta og går aldri alene. Statkraft advarer mot ustabil is mot Nedre Demmevatnet; hold avstand til brefronten.
Les mer: Demmevasshytta – Turistforeningens juvel ved Rembesdalskåka · Utstyr for breferdsel · Isbreen – glasiologi for fjellfolk
Luranuten bak hytta
Luranuten reiser seg rett bak hytta og gir utsikt over Demmevatna, ned i Simadalen og vestover mot Hardangervidda. Turen er kort, 2,3 km hver vei og rundt 340 høydemeter etter linja her, men krever klyving på de siste partiene. To til tre timer.
Les mer: Demmevasshytta – Turistforeningens juvel ved Rembesdalskåka
Til breens høyeste punkt
Fra hytta går ruta over Rembesdalskåka og opp på breplatået til Hardangerjøkulens høyeste punkt, 1863 moh.: rundt 14 km tur-retur og 540 høydemeter etter artikkelen, 6 til 8 timer. Fortsetter en østover ned mot Finse, blir det rundt 20 km etter artikkelen og 26,6 km etter linja her, en svært krevende dag. Orienteringen er vanskelig, tåke er vanlig, og kart, kompass og GPS er obligatorisk.
Les mer: Demmevasshytta – Turistforeningens juvel ved Rembesdalskåka · Snødekket bre og kameratredning · Isbreen – glasiologi for fjellfolk
Ned Rembesdalskåka
Vestover kan en gå ned Rembesdalskåka til Rembesdalsseter ved Rembesdalsvatnet, rundt 8 km tur-retur og 3 til 5 timer etter artikkelen, 3,5 km hver vei etter linja her. Brefallet er oppsprukket og krever god navigasjon. Herfra fortsetter dalen ned mot Simadalen og Eidfjord.
Les mer: Demmevasshytta – Turistforeningens juvel ved Rembesdalskåka · Utstyr for breferdsel
Vatna som tømmer seg selv
Nedre Demmevatnet er erklært ustabilt av Statkraft: breen kan kalve og sende bølger uten varsel, og de siste årene har vatnet tidvis tømt seg selv. Det var en slik bresjø som brast i 1893 og sendte flom ned i Simadalen, og det var derfor kanalvesenet bygde brakka som seinere ble hytta. Historien og faren henger sammen her.
Les mer: Demmevasshytta – Turistforeningens juvel ved Rembesdalskåka · Isbreen – glasiologi for fjellfolk
Hardangerjøkulen i endring
Hardangerjøkulen er rundt 68 km² og Norges sjette største isbre, med høyeste punkt på 1863 moh. NVE har overvåket den siden 1963. Rembesdalskåka har vært i tilbakegang siden 1930, og Ramnabergbreen hadde minket med nær en kilometer i bredde innen år 2000. Klimaforskere anslår opp mot 80 til 90 prosent volumtap innen 2100 om oppvarmingen fortsetter.
Les mer: Demmevasshytta – Turistforeningens juvel ved Rembesdalskåka · Isbreen – glasiologi for fjellfolk
På ski fra Finse
Om vinteren og våren går en på ski fra Finse, men turen er bare for meget erfarne: det er ingen kvistet løype, og snøskredfaren må vurderes. DNT Fjellsport arrangerer førte breturer hit både sommer og vår. Finse er landets høyest beliggende jernbanestasjon og et naturlig utgangspunkt, med tog helt fram.
Les mer: Demmevasshytta – Turistforeningens juvel ved Rembesdalskåka · Brekryssing på ski · Baksafjellet
Sesong, utstyr og booking
Hytta er åpen ubetjent fra rundt juli til september, og adkomsten går over bre i hele den perioden. Stegjern, isøks, tau og sele er obligatorisk, og en bør kunne bruke det. Overnatting registreres via hyttebestilling.dnt.no, og førte turer finnes på dnt.no. Sjekk alltid varsom.no og yr.no før avreise; det er ingen mobildekning ved hytta.
Les mer: Demmevasshytta – Turistforeningens juvel ved Rembesdalskåka · Utstyr for breferdsel · Snødekket bre og kameratredning
3D-grafikk © 2026 tinderangel.no. Terreng og kart: © Kartverket (CC BY 4.0).